Wspominaliśmy niedawno o liście otwartym kilku dużych amerykańskich korporacji do członków senackiej komisji sprawiedliwości - ojców chrzestnych ustawy Freedom Act, pod którym podpisało się też Apple. Cupertino poszło o krok dalej. W serwisie Apple.com opublikowało dokument prezentujący materiały dotyczące próśb organów rządowych o przekazanie danych urządzeń i ich użytkowników.

Apple już we wstępie do tego dokumentu zaznacza, że powstał on w interesie użytkowników produktów tej firmy w ramach jej dążeń do większej transparentności w temacie współpracy korporacji z rządem i jego agencjami. O jego stworzenie wystąpiły także rządy innych państw, Apple nie sprecyzowało jednak, których konkretnie.

Apple przyznaje się do porażki w walce o większą przejrzystość relacji korporacja - rząd, gdyż jak dotąd nie udało się dojść do jakiegokolwiek porozumienia w tym temacie. Raport prezentuje więc dość ogólne dane - tylko tyle, na ile zezwala obowiązujące prawo.

W raporcie prośby o ujawnienie danych zostały podzielone na te dotyczące samych urządzeń oraz te dotyczące kont (np. w iTunes, iCloud czy iMessage) poszczególnych użytkowników. Każda z nich jest szczegółowo rozpatrywana przez dział prawny Apple i jeśli tylko pojawiają się jakieś wątpliwości, firma stara się taką prośbę odrzucać.

Większość próśb skierowanych do Apple to te o ujawnienie danych urządzeń. Pochodzą one od policji i innych organów prawa i związane są ze skradzionymi lub zagubionymi urządzeniami.

Zdecydowana mniejszość to prośby o ujawnienie różnych danych z kont użytkowników w iTunes czy iCloud. Tutaj najbardziej powszechne są prośby związane z przestępstwami kryminalnymi, napadami, kidnapingiem, poszukiwaniem osób zaginionych, a także próbami zapobieżenia samobójstwom. Niezwykle rzadko pojawiają się prośby o udostępnienie zdjęć lub wiadomości e-mail jakiegoś użytkownika. Apple jeszcze rzadziej ma się na te prośby godzić.

W omawianym raporcie Apple zaprezentowało też ogólne dane na temat ilości takich próśb w poszczególnych krajach. W przypadku Polski Apple otrzymało dwa żądania o ujawnienie danych z dwóch kont użytkowników. Jedna z tych próśb została odrzucona, druga została rozpatrzona pozytywnie. Ujawniona została jedynie informacja o posiadaczu danego konta, a nie jego zawartość. Apple otrzymało też dwie prośby o ujawnienie danych 53 urządzeń używanych na terenie naszego kraju, z czego przekazało dane dotyczące tylko jednego z nich.

Apple stanowczo zaznacza, że nigdy nie otrzymało prośby o ujawnienie danych w związku z ustawą Patriot Act, a dokładnie jej sekcją 215, która zezwala FBI na szpiegowanie niemal każdego obywatela Stanów Zjednoczonych.

Pełen raport w formacie PDF dostępny jest TUTAJ .

Źródło: _ Apple_