Wpisy okolicznościowe, zwłaszcza z okazji kolejnej rocznicy premiery jakiegoś urządzenia, mają to do siebie, że właściwie można byłoby za każdym razem publikować ten sam tekst. Warto jednak co roku przypominać o pewnych rocznicach, a taką niewątpliwie jest ta dzisiejsza. 31 lat temu, podczas zebrania akcjonariuszy firmy Apple odbywającego się w Auli Flinta w De Anza Community College w Cupertino, Steve Jobs zaprezentował komputer Macintosh.

Ta prezentacja wspominana jest przez wielu do dnia dzisiejszego. Przy dźwiękach tematu muzyki Vangelisa z filmu Rydwany Ognia Steve Jobs wyjął z niewielkiej torby komputer, który - podobnie jak wcześniej Apple II - zrewolucjonizował rynek komputerów osobistych i oprogramowania. I choć nie był pierwszym dostępnym na rynku komputerem z graficznym interfejsem użytkownika (tym był komputer Apple Lisa), w którym poszczególne funkcje i komendy przedstawione były za pomocą ikon lub rozwijanych menu, na które najeżdżało się ekranowym wskaźnikiem sterowanym myszką - w przeciwieństwie do panującego wtedy wśród komputerów bezdusznego trybu tekstowego , to był jednak pierwszym takim komputerem osiągalnym dla przeciętnego użytkownika (przynajmniej w USA).

Nad komputerem Macintosh pracowano od 1979 roku, a pomysłodawcą maszyny typu "All-in-one" był Jef Raskin, który też wybrał dla niego nazwę swojego ulubionego gatunku jabłek - McIntosh (później została ona zmieniona na Macintosh). Nad Macintoshem pracowali także Bill Atkinson, Burrell Smith (zaprojektował płytę główną komputera), George Crow, Chris Espinosa, Daniel Kottke, Andy Hertzfelf, Susan Kare (zaprojektowała m.in. ikony graficznego interfejsu użytkownika systemu Macintosha). Ciekawostką jest fakt, że w późniejszym okresie w zespole Macintosha znalazła się także Joanna Hoffman, córka polskiego reżysera Jerzego Hoffmana.

Steve Jobs objął kierownictwo zespołem Macintosha po tym, jak pozbawiono go dowodzenia podobnym zespołem pracującym nad komputerem Apple Lisa. Szybko też skonfliktował się z Jeffem Raskinem, który opuścił Apple na dobre, stąd ostateczna forma Macintosha była dziełem zespołu pracującego już pod jego kierownictwem. Oczywiście ogromny wpływ na interfejs użytkownika systemu Macintosha, podobnie jak wprowadzonej na rynek rok wcześniej Lisy, miały prace inżynierów Xerox PARC nad ich komputerem o nazwie Alto (od Palo Alto - miasta, w którym znajdowały się laboratoria Xeroksa).

Pierwszy Macintosh posiadał procesor Motorola 68000 (ten sam, który znalazł się w Apple Lisa, a także w wielu innych komputerach 16-bitowych z tamtego okresu), taktowany zegarem o częstotliwości 8 MHz (więcej niż Lisa). Komputer posiadał jedynie 128 KB pamięci RAM, z układami przylutowanymi bezpośrednio do płyty głównej, bez możliwości ich wymiany. Wersja z pamięcią 512 KB RAM pojawiła się we wrześniu 1984 roku. Macintosh posiadał wbudowany monitor kineskopowy o rozdzielczości 512 x 342 piksele i zagęszczeniu pikseli wynoszącego 72 ppi. W obudowie znalazła się także stacja 3,5-calowych dyskietek o jednostronnym zapisie i pojemności 400 KB.

Z planowaną premierą komputera Macintosh wiązało się także przejście z Pepsi do Apple - za namową Steve'a Jobsa - Johna Sculley'a i objęcie przez niego funkcji CEO firmy. Krótka fascynacja Jobsa Sculley'em przerodziła się w otwarty konflikt i dość szybko doprowadziła do usunięcia tego pierwszego z firmy. Steve Jobs opuścił Apple na ponad 10 lat.

31 lat były dla komputerów Macintosh równie burzliwe, co dla firmy Apple. Dzisiaj to zupełnie inne maszyny, choć cały czas nawiązują do tego pierwszego, choćby formą All-in-one komputerów iMac, czy interfejsem użytkownika systemu, z charakterystyczną górną belką z logo firmy Apple. Oby kolejne 31 lat było równie ciekawe i dobre dla firmy Apple, komputerów Mac i ich użytkowników.