Ogranizacja Greenpeace opublikowała kolejny raport na temat „zielonej elektroniki”, czyli zaangażowania i działań poszczególnych wiodących producentów komputerów, tabletów i smartfonów w ograniczenie ich negatywnego wpływu na środowisko.

Greenpeace ocenia w nim m.in. użycie energii, bogactw naturalnych, środków chemicznych, czy generalnie to, jak produkcja tych urządzeń, zastosowane w nich materiały i możliwość ich naprawy lub jej brak wpływają na środowisko naturalne. Organizacja przyznaje oceny według stosowanego w amerykańskim szkolnictwie systemu od F (najgorsza ocena) do A (najlepsza).

Najbardziej zieloną, zdaniem Greenpeace, firmą jest Fairphone. Otrzymała ona ocenę B. Apple znalazło się na miejscu drugim ze zbiorczą oceną B-. Organizacja bardzo pozytywnie oceniła zaangażowanie tej firmy w wykorzystanie źródeł odnawialnych i redukcję emisji wśród swoich podwykonawców - Apple jako jedyne wymaga od swoich podwykonawców przejścia na czystą energię. Greenpeace oceniło wykorzystanie energii przez Apple na A-. Organizacja doceniła także informowanie przez Apple o tym, jakie substancje zostały użyte w produkowanych przez tę firmę urządzeniach oraz wyeliminowanie z produkcji bromu (wykorzystywanego w materiałach niepalnych) i polichlorku winylu, oceniając te działania na B. Najgorzej, bo na C, Greenpeace oceniło wykorzystanie przez Apple materiałów. Urządzenia tej firmy są bowiem często bardzo trudne do naprawienia, a to z kolei oznacza, że szybciej mogą stać się elektronicznymi śmieciami. Co gorsza, Apple razem z Sony zablokowało próby zaostrzenia norm środowiskowych, które miałyby zachęcić producentów do projektowania urządzeń łatwiejszych do naprawy czy rozbiórki w procesie recyclingu. Na plus zostało jednak odebrane to, że Apple stara się zamknąć obieg materiałów wykorzystywanych w produkcji swoich urządzeń, tak by były one wykorzystywane przez Apple wielokrotnie.

Najgorzej w nowym raporcie wypadły Samsung, Oppo, Vivo, Xiaomi i Amazon.

Źródło: Greenpeace