Apple udostępni dzisiaj wszystkim użytkownikom finalną wersję iOS 8. Nowy system przeznaczony jest dla iPhone'ów 4s, 5, 5s, 5c, znajdzie się też na najnowszych modelach 6 i 6 Plus. Wraz z wydaniem iOS 8 Apple przestaje wspierać iPhone'a 4. W przypadku iPodów touch, można będzie go zainstalować tylko na modelu piątej generacji. Zdecydowanie dłuższa jest lista iPadów wspierających iOS 8. Znalazły się na niej prawie wszystkie modele tego urządzenia poczynając od iPada 2.

Pełna lista kompatybilności:
[LIST]
*]iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini, iPad mini Retina, iPad Air
*]iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 6, iPhone 6 Plus
*]iPod Touch 5 generacji
[/LIST]
Aktualizacja do iOS 8 powinna pojawić się około godziny 19:00 lub 20:00 (w Polsce) w ustawieniach w zakładce ogólne / uaktualnienia. Przy tej okazji przypomnieć wypada o możliwych początkowych problemach z pobraniem paczki instalacyjnej. W pierwszych godzinach od udostępnienia aktualizacji serwery Apple bywają mocno przeciążone. Przed rozpoczęciem instalacji warto także wykonać backup wszystkich danych z iPhone'a, naładować telefon i upewnić się, że posiada on wystarczająco dużo wolnego miejsca w pamięci masowej, by pobrać do niej paczkę instalacyjną.

Każda aktualizacja do kolejnej dużej wersji systemu iOS przynosi wiele nowych funkcji. Nie inaczej jest tym razem.

Rozszerzenia

iOS 8 pierwszy raz w historii systemów mobilnych Apple pozwala na instalację rozszerzeń. Pozwolą one na lepszą integrację wybranych aplikacji z systemem (np. popularnej aplikacji 1Password z przeglądarką Safari) czy wręcz zastąpienie pewnych jego elementów innymi. W tym ostatnim wypadku mowa o możliwości instalowania innych klawiatur ekranowych.

Dyktowanie tekstu

iOS 8 pozwala na wprowadzenie tekstu za pomocą mowy. Funkcja ta działa także dla języka polskiego i radzi sobie z rozpoznawaniem mowy całkiem nieźle. Rozpoznaje nie tylko słowa, ale także znaki interpunkcyjne. Aktywuje się ją poprzez dedykowany klawisz (z ikoną mikrofonu) na klawiaturze ekranowej Apple. Więcej o dyktowaniu w iOS 8 możecie przeczytać TUTAJ .

Możliwość korzystania przez aplikacje z czytnika Touch ID w iPhone 5s, 6 i 6 Plus

Apple zdecydowało się dać dostęp aplikacjom do czytnika linii papilarnych Touch ID. Dzięki temu programy, do których dostęp chroniony jest hasłem (np. wspomniane już 1Password) można będzie odblokowywać tak, jak samego iPhone'a za pomocą przyłożenia odpowiedniego palca do przycisku Home w iPhone 5s, 6 i 6 Plus.

Ostatnie kontakty w widoku wielozadaniowości

W widoku podglądu otwartych aplikacji nad miniaturami ekranów poszczególnych aplikacji pojawiły się zdjęcia osób, z którymi użytkownik kontaktował się ostatnio, czy to poprzez połączenie telefoniczne, sms, iMessage, czy FaceTime oraz kontakty dodane do ulubionych.

iCloud Drive

Funkcja ta zapewnia dostęp do plików przechowywanych w chmurze iCloud. W przeciwieństwie jednak do OS X Yosemite w iOS 8 możliwy jest bezpośrednio z poziomu współpracujących z iCloud aplikacji. Warto też pamiętać, że iCloud Drive poza iOS 8 wspierane jest tylko przez OS X Yosemite.

Aplikacja Zdrowie

To program, w którym gromadzone mają być wszystkie dane na temat aktywności użytkownika oraz jego odżywiania się, parametrów życiowych, stanu zdrowia i innych. Program pozwala na rejestrowanie i zbieranie ze współpracujących z iPhonem lub iPadem akcesoriów różnego rodzaju danych, m.in. pokonanego dystansu (marszu, biegu i jazdy na rowerze), spalonych kalorii, liczby kroków, liczby pokonanych pięter, wagi, ciśnienia tętniczego, liczby oddechów, temperatury, tętna, a także stężenia cukru, alkoholu we krwi, nasycenia tlenem i wielu innych.

Aplikacja Zdrowie pozwala także na przygotowanie specjalnej karty medycznej dostępnej z ekranu połączenia alarmowego, a więc bez potrzeby odblokowywania urządzenia, a zawierającej informacje dotyczące zdrowia użytkownika, które mogą być przydatne w nagłych wypadkach.

Aplikacja Porady

iOS 8 jako pierwszy wyposażony został także w aplikację zawierającą proste porady dotyczące korzystania z zawartych w nim funkcji. Są one dostępne w języku polskim.

Funkcje Continuity i Handoff

Apple zdecydowało się na większą integrację wszystkich urządzeń użytkownika, z jakich on korzysta. Dzięki tym funkcjom możliwe jest np. szybkie otworzenie wprost z ekranu blokowania jednego urządzenia strony internetowej przeglądanej na drugim, wiadomości w aplikacji mail czy dokumentu tworzonego np. w Pages lub innych aplikacjach. Pozwoli ona także na odbieranie i wykonywanie połączeń telefonicznych za pośrednictwem iPhone'a np. na komputerze Mac z systemem OS X Yosemite. Continuity i Handoff docenią użytkownicy posiadający więcej niż jedno urządzenie Apple, a przede wszystkim użytkownicy komputerów Mac z systemem OS X Yosemite.

AirDrop pomiędzy urządzeniami z iOS 8 i komputerami Mac z OS X Yosemite

W najnowszych wersjach systemów Apple zdecydowało się też wreszcie umożliwić wygodne przesyłanie plików - np. zdjęć - pomiędzy urządzeniami z iOS 8 a komputerami Mac z systemem OS X Yosemite.

Aparat

Sporo nowych funkcji pojawiło się w systemowej aplikacji aparatu. Zyskała ona m.in. możliwość regulacji ekspozycji. Wystarczy teraz wskazać punkt ostrzenia, a obok niego w widoku podglądu obrazu pojawi się suwak z ikoną słoneczka. Przesuwając palcem po ekranie w górę lub w dół można regulować poziom ekspozycji. W trybie aparatu dodano także wyzwalacz czasowy pozwalający na opóźnienie wykonania zdjęcia o 3 lub 10 sekund. W trybie kamery pojawiła się możliwość wykonywania filmów metodą poklatkową (time-lapse).

Użycie baterii

W ustawieniach iOS 8 w zakładce Ogólne / Użycie baterii pojawiła się szczegółowa lista aplikacji z uwzględnieniem ich procentowego poboru energii w ostatnich 24 godzinach lub sześciu dniach.

Notatki

Ta systemowa aplikacja zyskała możliwość prostego formatowania tekstu (wytłuszczenie, pochylenie i podkreślenie).

Safari

Tryb przeglądania prywatnego działa teraz w obrębie wybranej karty, a nie całej przeglądarki. Safari pozwala także na grupowanie w stosy otwartych kart wyświetlających poszczególne strony tego samego serwisu.

Chmura rodzinna

Możliwość dzielenia aplikacji i multimediów zakupionych w App Store, iBooks Store czy iTunes Store pomiędzy członków rodziny, a także kupowanie ich np. przez dzieci, po zaakceptowaniu takiego zakupu przez rodzica, którego konto we wspomnianych sklepach jest w tym celu użyte. Może z niej korzystać maksymalnie sześć osób. Nie ogranicza się ona jednak tylko do aplikacji - pozwala także na tworzenie wspólnej biblioteki zdjęć czy kalendarza, a także wspólne korzystanie z funkcji Find my iPhone.

Nagrania głosowe w iMessage

iMessage, podobnie jak wiele innych usług tego typu oferowanych przez firmy trzecie (np. Telegram), pozwala w iOS 8 i OS X Yosemite na nagrywanie i odsłuchiwanie krótkich wiadomości głosowych.

Źródło: _ Apple_