Wirtualna rzeczywistość, czyli VR powoli wchodzi pod strzechy. Nie muszą to od razu być okulary Oculus Rift, HTC Vive czy najnowsze gogle Playstation. Pewną gamę doznań zapewniają zwykłe tekturowe okulary zaprojektowane przez Google.

Pewnie, że nie nadają się one do gier, ale w zupełności wystarczą do przeglądania stereoskopowych zdjęć sferycznych. To z myślą o nich Google stworzyło aplikację Cardboard Camera. Na urządzenia z systemem Android jest ona dostępna już od od dawna. Użytkownicy iPhone'ów musieil na nią poczekać ponad pół roku.

Wersja dla iOS ukazała się na początku września, jednak zawierała ona błąd, którego wystąpienie zamykało aplikację na iOS 10 z ustawionym językiem innym niż angielski. Ostatecznie Google rozwiązało ten problem i od tygodnia aplikacją mogą cieszyć się wszyscy użytkownicy iPhone'ów, a przynajmniej tych z systemem iOS 8 lub nowszym. Wspominam tylko o iPhone'ach, bo choć program jest wydany w wersji uniwersalnej, to iPadem raczej tylko zarejestrujemy zdjęcie, trudno jednak będzie go włożyć do tekturowych okularów.

Cardboard Camera

Cardboard Camera pozwala zarówno na nagrywanie własnych zdjeć 360 stopni, rejestrowany jest też dźwięk otoczenia (jak na filmie), dzielenie się nimi ze znajomymi oraz oglądanie tego typu obrazów nadesłanych przez nich użytkowników (także znajomych).

Cardboard Camera

Zdjęcia można przeglądać w tradycyjnej formie, statycznej fotografii panoramicznej, z silnie zniekształconą geometrią, jak i za pomocą wspomnianych już kartonowych okularów zaprojektowanych przez Google.

Cardboard Camera

Te ostatnie można nawet zrobić samemu, albo kupić (cena waha się od 30, 40 do 200 zł - w tym ostatnim przypadku mowa o wersji okularów wykonanej z plastiku, zakładanej na głowę).

Cardboard Camera

Niestety Cardboard Camera nie pozwala na robienie zdjęć sferycznych, a na to np. pozwala aplikacja Street View od Google. Jesteśmy więc ograniczeni do poziomych zdjęć 360 stopni (czyli pełny obrót dookoła własnej osi). Górne i dolne krawędzie zdjęć są rozmyte. Korzystając z okularów możemy rozglądać się tylko w prawo, w lewo lub obrócić się dookoła. Patrząc w górę lub w dół nie zobaczymy nic ciekawego. Pomimo tego ograniczenia Cardboard Camera to fajne narzędzie, jeśli chcemy akurat pokazać znajomym czy bliskim, by poczuli klimat miejsca, w którym jesteśmy lub które odwiedziliśmy.

Cardboard Camera dla iPhone'a i iPada za darmo.