Jak co roku, podczas Keynote otwierającego konferencję WWDC Apple zaprezentowało nowe systemy operacyjne, w tym iOS 16, oferujący wiele nowych funkcji i zmian w interfejsie.

Zablokowany ekran

W iOS 16 całkowicie przeprojektowany został zablokowany ekran. Przypomina on teraz ekran komplikacji z zegarka Apple Watch. Można na nim umieszczać teraz wiele informacji, w tym np. te o aktywności, informacje pogodowe z odpowiednią animacją, można zmienić król liter dla daty i godziny, ustawić filtr fotograficzny. Apple udostępnia także galerię tapet itp. Dodatkowo swoje własne dodatkowe informacje mogą dodawać deweloperzy.

Powiadomienia pojawiają się teraz u dołu zablokowanego ekranu. Użytkownik będzie mógł je ukryć. Z kolei ważne informacje mogą pojawiać się w bloku zwanym Live Activities. Odpowiednie wersje ekranu blokady można przypisać także do odpowiedniego trybu skupienia.

Filtry trybów skupienia

Ta nowa funkcja pozwala na przypisanie filtrów trybów skupienia dla wybranych aplikacji, tak by pokazywały odpowiednie dla danego trybów skupienia informacje.

Nowości w aplikacji Wiadomości

Aplikacja Wiadomości w iOS 16 pozwala teraz edytować czy nawet usuwać wysłane już wiadomości. Użytkownik może także oznaczyć daną wiadomość jako nieprzeczytaną i wrócić do niej później.

Nowości w aplikacji Mail

Aplikacja Mail doczekała się wreszcie wielu funkcji, które oferowały konkurencyjne programy, są to m.in. możliwość cofnięcia wysyłania wiadomości, ustawienie czasu i daty, kiedy dana wiadomość ma być wysłana. Daną wiadomość można także odłożyć na później, określając kiedy czy po jakim czasie program pocztowy ma nam o niej przypomnieć.

Shared With You

Apple rozszerza funkcję Shareplay na inne aplikacje. Jest ona teraz dostępna nie tylko w Facetime ale i w Wiadomościach. Dodatkowo dzielić można się także kartami w Safari.

Portfel

Ciekawą funkcją zaprezentowaną dla Apple Pay i aplikacji Wallet jest Apple Pay Later. Pozwala ona na rozłożenie płatności na cztery raty spłacane w ciągu sześciu tygodni od zakupu. Postęp spłat widoczny będize oczywiście w aplikacji Portfel. Nie wiadomo jednak, czy funkcja ta dostępna będzie we wszystkich krajach i dla wszystkich kart dostępnych w usłudze Apple Pay, czy będzie ograniczona tylko dla USA i kilku innych krajów.

Kolejną ciekawą funkcją dostępną w ramach usługi Apple PAy jest Apple Pay Order Tracking. Pozwala ona na wygodne śledzenie przesyłek z kupionymi online produktami.

Mapy

Apple zapowiedziało wprowadzenie przeprojektowanych map dla kolejnych jedenastu krajów. Niestety na liście dalej nie ma Polski.

Nowe funkcje, które zaprezentowano podczas Keynote to m.in.

  • Multistop routing, pozwalająca na dodanie do trasy do 50 przystanków. Przystanki można dodawać także już podczas samej jazdy z nawigacją za pomocą Siri.
  • Tranzyt: coraz więcej informacji o komunikacji miejskiej, w tym możliwość kupowania biletów w aplikacji Portfel (funkcja ta pewnie nie będzie szybko dostępna w Polsce).

Zdjęcia

Apple zaprezentowało nową usługę iCloud Shared Photo Library, czyli dodatkowa wspólna biblioteka zdjęć dla całej rodziny.. Wszyscy w rodzinie mają w niej równe prawa dodawania, usuwania i komentowania zdjeć. Co ważne, nie zastępuje ona bibliotek indywidualnych.

Dom

Znacznej przebudowie uległa aplikacja Dom, pozwalająca na zarządzanie urządzeniami inteligentnego domu działającymi w ramach HomeKit.

CarPlay

Zmiany w CarPlay są chyba jednymi z najwiekszych, które zaprezentowano podczas Keynote. Nowe CarPlay, jeśli tylko producent będzie wspierał wszystkie jego funkcje, pozwoli na wyświetlanie kilku aplikacji nie tylko na ekranie komputera Infotainment ale także na ekranie z zegarami. Nie koniec na tym – CarPlay będzie mogło wyświetlić swój własny widok spersonalizowanych zegarów.

Personalized Spatial Audio

Wspomnieć jeszcze wypada o zapowiedzi spersonalizowanego Spatial Audio, dzięki któremu użytkownik będzie mógł dostosować tę funkcję do swoich potrzeb.

Game Center

W Game Center użytkownicy będą mogli podejrzeć teraz nie tylko wyniki w danych grach ale i aktywność swoich znajomych, w co ostatnio grali itp.

Aplikacja Fitness bez zegarka

To jedna z moim zdaniem ważniejszych nowości. Teraz dzięki wbudowanym w iPhone'a żyroskopowi i akcelerometrowi użytkownik będzie mógł rejestrować swoją aktywność w aplikacji Fitness bez potrzeby korzystania z zegarka. Trochę dziwne, że Apple implementacja funkcji, która w aplikacji Fitbit dostępna jest od lat, zajęła tak dużo czasu. Ważne jednak, że już jest.

PassKeys

Apple wspomniało o tej funkcji przy okazji omawiania system macOS Ventura, ale dostępna będzie ona także w innych systemach. Apple zamierza zastąpić tradycyjne hasła specjalnymi tokenami korzystającymi m.in. z biometrii. Wszystkie Pass Keys przechowywane są na urządzeniu, nie są podawane bezpośrednio do usługi czy strony, nie można więc ich wykraść. Mają być też synchronizowane pomiędzy urządzeniami przez iCloud Keychain. Apple zapowiedziało też, że wsparcie dla PassKeys mają oferować usługi Microsoftu i Google.

Continuity Camera

Ta funkcja także omawiana była przy okazji prezentacji macOS Ventura. Pozwoli ona teraz na korzystanie z iPhone'a jako kamerki dla Maca z tymi samymi funkcjami, które oferuje kamera np. w najnowszych iPadach, a więc Center Stage czy Studio Light. Dodatkowo, korzystając z aparatu z obiektywem Ultra Wide (dostępnym m.in. w najnowszych iPhone'ach) będzie można skorzystać z widoku DeskView, pokazującego biurko przed ekranem.

To oczywiście nie wszystkie nowości w iOS 16, wymieniłem tylko to, na co szczególnie zwróciłem uwagę.