Apple udostępniło dzisiaj aplikację Oceanic+ dla Apple Watch Ultra, która zmienia ten zegarek w zaawansowany i intuicyjny komputer nurkowy.

Treść informacji prasowej Apple:

Odkryj głębiny z aplikacją Oceanic+ i Apple Watch Ultra

Udostępniona dzisiaj aplikacja Oceanic+ dla Apple Watch Ultra zmienia ten najbardziej wytrzymały zegarek Apple w zaawansowany i intuicyjny komputer nurkowy.

Od dzisiaj dostępna jest aplikacja Oceanic+, która zmienia Apple Watch Ultra, najbardziej wytrzymały zegarek Apple, w doskonale funkcjonalny i intuicyjny komputer nurkowy. Aplikacja Oceanic+ zaprojektowana przez Huish Outdoors we współpracy z Apple pozwala nurkom rekreacyjnym na korzystanie z zegarka, którego używają na co dzień, także pod wodą na nieosiągalnej dotąd dla takich urządzeń głębokości – nawet na 40 metrach. Teraz jest to możliwe z zegarkiem Apple Watch Ultra, w którym znalazł się nowy głębokościomierz i czujnik temperatury wody.

W połączeniu z uzupełniającą apką na iPhonie aplikacja Oceanic+ na Apple Watch Ultra zapewnia wszystkie istotne funkcje zaawansowanego komputera nurkowego, pozwala dokładnie zaplanować nurkowanie, a potem na powierzchni analizować szczegółowe dane aktywności.

„Misją Huish Outdoors jest wychodzenie naprzeciw ludzkiej żądzy przygód”, deklaruje Mike Huish, dyrektor generalny firmy. „Aplikacja Oceanic+ dla Apple Watch Ultra to jedna z największych od wielu lat innowacji w branży nurkowej. Dzięki naszemu rozwiązaniu nurkowanie staje się bardziej dostępne i przyjemniejsze, a dzielenie się z innymi swoimi podwodnymi doświadczeniami jest prostsze”.

Pierwsze komputery nurkowe pojawiły się dopiero 30 lat po tym, jak w latach 50. XX wieku pierwsi nurkowie zaczęli odkrywać podwodny świat. Jeszcze w latach 80. i 90. wielu certyfikowanych nurków używało kartki i ołówka, by rozpisać dla siebie tabele dekompresyjne. Głębokość i czas spędzony pod wodą analizowało się na podstawie algorytmu dekompresji Bühlmanna, by wyliczyć, jak długo można nurkować bez przekraczania bezpiecznego poziomu nasycenia tkanek azotem.

Apple Watch Ultra rewolucjonizuje dziś nurkowanie rekreacyjne, ponieważ jest wygodnym i przystępnym urządzeniem nurkowym, a przy tym ma wszystkie cechy, za które użytkownicy cenią Apple Watch1.

„Nurkowie zyskują nową pomoc, która jasno i na czas przekazuje im istotne informacje”, opowiada Andrea Silvestri, wicedyrektor Huish Outdoors ds. projektowania i rozwoju produktów, który odpowiadał za pracę nad aplikacją Oceanic+. Silvestri testował Oceanic+ pod wodą już od wrześniowej prezentacji Apple Watch Ultra, by w dniu premiery była gotowa do działania.

Silvestri testował Oceanic+ pod wodą, aby przygotować aplikację do wprowadzenia na rynek.

Andrea Silvestri, wicedyrektor Huish Outdoors ds. rozwoju i projektowania produktów, który odpowiadał za projekt aplikacji Oceanic+, swój pierwszy komputer nurkowy zaprojektował w 1998 r.

Mężczyzna ceni Apple Watch Ultra za intuicyjność, która pozwala nurkom skupić się na chwili i otoczeniu, w którym przebywają, bez liczenia czegokolwiek w pamięci czy przeklikiwania złożonych kombinacji klawiszy, czego wymagają inne zegarki nurkowe. „Wszystko w Apple Watch Ultra – od dużego, jasnego wyświetlacza Retina i dwurdzeniowego układu SiP S8 przez niewielki rozmiar po pokrętło Digital Crown i specjalny przycisk czynności, a nawet doskonale przemyślane sygnały zwrotne, które bez trudu można zarejestrować pod wodą – sprawia, że jest on wyjątkowym rozwiązaniem w historii nurkowania z akwalungiem”, opowiada Silvestri.

Apple Watch Ultra zaprojektowano z myślą o sportach wytrzymałościowych, odkrywaniu świata i aktywności w terenie. Uzyskał klasę wodoodporności WR100 i certyfikat EN 13319, który jest globalnym standardem jakości akcesoriów nurkowych, w tym głębokościomierzy2. Ponadto ma tytanową kopertę 49 mm i płaskie szafirowe szkło przednie, za którym kryje się największy i najjaśniejszy wyświetlacz, w jaki kiedykolwiek wyposażono Apple Watch. Jego jasność sięga do 2000 nitów, co przekłada się na niezrównaną czytelność pod wodą. Przycisk czynności można zaprogramować tak, by uruchamiał apkę Oceanic+ na ekranie wstępnym, a w trakcie nurkowania używać przycisku do nawigowania za pomocą kompasu.

Silvestri jest dumny z możliwości, które Oceanic+ daje nurkom rekreacyjnym, takich jak dokładne zaplanowanie nurkowania i szczegółowa analiza danych, którą można wykonać po wyjściu z wody.

Silvestri wspomina wczesne lata 90., gdy zaprojektował swój pierwszy komputer nurkowy. „Większość komputerów nurkowych opiera się na podobnym algorytmie, ale zwykle potrzeba studiów do tego, by zrozumieć informacje, które udostępniają”, tłumaczy. „Jednym z najbardziej rewolucyjnych rozwiązań w naszej nowej apce jest interfejs użytkownika, w którym zastosowano kolory i animacje, a jedna strzałka mówi, czy należy się wynurzać, zejść głębiej, czy zatrzymać – to najprostszy sposób, by przekazać te informacje”.

„Naszym priorytetem było zachowanie intuicyjności”, deklaruje Mike Huish. „Osoby, który potrafią obsługiwać Apple Watch, będą umiały też posłużyć się tym komputerem nurkowym, ponieważ przekazuje on informacje w prostej i zrozumiałej dla nich formie. Menu nawigacji są proste – za pomocą pokrętła Digital Crown i przycisku czynności można je przewijać i korzystać pod wodą z wszystkich funkcji, których potrzebuje komputer nurkowy”.

W planerze nurkowym użytkownik może określić czas na powierzchni, głębokość nurkowania i używaną mieszankę gazową, a aplikacja Oceanic+ obliczy na tej podstawie jego limit nurkowania bezprzystankowego, czyli czas, jaki można spędzić na danej głębokości. Planer uwzględnia też istotne dla nurków warunki, takie jak pływy, temperaturę wody, a nawet udostępniane przez innych nurków informacje o aktualnej przejrzystości i prądach. Po nurkowaniu na wyświetlaczu Apple Watch Ultra automatycznie wyświetlą się różne dane, w tym współrzędne miejsca zanurzenia i wynurzenia, a także podsumowanie profilu nurkowania. W aplikacji Oceanic+ na iPhonie można znaleźć podsumowanie z dodatkowymi informacjami. Zawiera ono m.in. mapę z zaznaczonym miejscem zanurzenia i wynurzenia, a także wykresy przedstawiające głębokość, temperaturę, tempo wynurzania i limity bezprzystankowe.

Jednym z najbardziej intuicyjnych rozwiązań w apce Oceanic+ na Apple Watch Ultra jest sygnał zwrotny. Mechanizm ten opiera się zarówno na warstwie sprzętowej, jak i oprogramowaniu urządzenia i sprawia, że zegarek może wysłać użytkownikowi sygnał dotykowy w postaci serii wibracji, które czuć pod wodą na nadgarstku nawet przez piankę o grubości 7 mm.

Dotykowy sygnał zwrotny to wygodne i proste rozwiązanie przydatne na co dzień, ale w wodzie okazuje się szczególnie cenne, bo eliminuje problem większej prędkości dźwięku.

„Dźwięk rozchodzi się w wodzie dużo efektywniej niż w powietrzu”, wyjaśnia Silvestri. „Gdy nurkuję z partnerem i jego komputer emituje dźwięki, trudno mi powiedzieć, czy odzywa się jego urządzenie, czy moje. Słyszę dźwięk, ale nie mogę rozpoznać jego źródła. Wykorzystanie mechanizmu dotykowego zaprojektowanego dla modelu Ultra sprawia, że sygnał jest odbierany tylko przez jedną osobę i przypomina subtelne szturchnięcie przez przewodnika”.

Firma Huish Outdoors przeprowadzała rygorystyczne testy aplikacji Oceanic+ na spotach nurkowych na całym świecie, aby przygotować ją do wprowadzenia na rynek.

Wraz z aplikacją Oceanic+ dostępne są tzw. komplikacje (z ang. complication – czyli dodatkowe wskazania, sygnalizacje czy możliwość wykonywania przez zegarek dodatkowych funkcji), dzięki którym użytkownik może sięgnąć do istotnych informacji i narzędzi. W ten sposób można sprawdzić na przykład zalecaną przerwę przed lataniem, czas na powierzchni oraz aktualną i maksymalną dozwoloną wysokość n.p.m. albo szybko przejść do planera nurkowego i ustawień nurkowania. Ponadto przycisk czynności można zaprogramować tak, by od razu cofał użytkownika do aplikacji. Od planowania przygody przez pierwszego nura po powrót na stały ląd – użytkownicy mogą śledzić i porównywać z innymi nurkami wszystkie szczegóły nurkowania oraz dzielić się swoimi doświadczeniami bezpośrednio z poziomu aplikacji.

Każda osoba, która nurkuje, inaczej doświadcza przebywania pod wodą. Dla Huisha nurkowanie jest połączeniem latania z całkowitym odprężeniem. Silvestri porównuje to do medytacji: „To czas, który ma się tylko dla siebie – człowiek przebywa w bajkowym otoczeniu, gdzie jest sam ze swoim oddechem i rybami”. Nick Hollis, dyrektor marki Oceanic w Huish Outdoors jest certyfikowanym nurkiem od 10. roku życia. On z kolei opowiada o dreszczu emocji wywołanym przez zapuszczanie się w nieznane. „Najbardziej ekscytującym momentem jest pierwsze zanurzenie się w danym miejscu – niezależnie od tego, czy jest to rafa, czy wrak statku”, opowiada. „Gdy ma się szczęście, można spotkać ogromną mantę, ławicę rekinów młotów albo delfiny. Każdy skok do wody niesie ze sobą niespodziankę”.

Olivier Laguette, wicedyrektor Huish Outdoors ds. marketingu, porównuje nurkowanie do podróży kosmicznych, a to ze względu na wrażenia przypominające stan nieważkości i swobodę nieosiągalną na ziemi.

Oceanic+ zaprojektowano dla wszystkich, którzy marzą o podwodnych przygodach. W połączeniu z Apple Watch Ultra aplikacja przeprowadza wszystkie złożone obliczenia, bez których nie można bezpiecznie nurkować, i dostarcza proste, czytelne informacje i wskazówki potrzebne przed nurkowaniem, pod wodą i po wyjściu na ląd.

To nowy rozdział w stuletniej historii eksploracji i pięciu dekadach innowacji komputerowych.

„Nurkowanie z akwalungiem to jeden z niewielu sportów, w których komputer jest zdecydowanie potrzebny”, stwierdza Silvestri. „Nie każdy nurkuje codziennie, ale naszym zdaniem nurkowanie powinno być dostępne dla wszystkich, by mogli spędzać czas pod wodą i z jeszcze większym szacunkiem podchodzić do przyrody. To główny przekaz, znany od 50 lat i czasów Jacques’a Cousteau: trzeba płynąć z falą i wciągnąć do wody więcej osób”.

Ceny i dostępność:

  • Aplikacja Oceanic+ dla Apple Watch Ultra jest od dziś dostępna do pobrania z App Store.

  • Oceanic+ wymaga Apple Watch Ultra z systemem watchOS 9.1 sparowanego z iPhonem 8 lub nowszym bądź iPhonem SE (2. generacji) z systemem iOS 16.1.

  • Wersja podstawowa aplikacji jest bezpłatna i zapewnia dostęp do głównych funkcji nurkowych, w tym do danych o głębokości i czasie oraz możliwości zapisu ostatnich nurkowań.

  • Subskrypcja Oceanic+ w wersji z monitorowaniem limitów dekompresji, danymi o nasyceniu tkanek, planowaniem i logbookiem o niegranicznej pojemności jest dostępna w formie subskrypcji i kosztuje 59,99 zł/miesiąc lub 469,99 zł/rok. Możliwe jest też korzystanie z Konfiguracji rodzinnej. Cena wynosi wtedy 629,99 zł/rok, a dostęp do aplikacji może mieć maksymalnie pięć osób.


  1. Zawsze przestrzegaj protokołów nurkowania, nurkuj z drugą osobą i miej przy sobie zapasowe urządzenie.

  2. Apple Watch Ultra ma klasę wodoodporności 100 metrów zgodnie z normą ISO 22810. Apple Watch Ultra można używać do nurkowania rekreacyjnego (ze zgodną aplikacją innej firmy pobraną z App Store) do 40 m i uprawiania sportów wodnych o dużej prędkości. Apple Watch Ultra nie jest przeznaczony do nurkowania na głębokość większą niż 40 m. Stopień wodoodporności nie jest stały i może się obniżyć w efekcie normalnego zużycia. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie support.apple.com/pl-pl/HT205000.