W specjalnym liście skierowanym do Federalnej Komisji Handlu Apple zwraca uwagę na poważne luki amerykańskiego systemu prawnego pozwalające na funkcjonowanie pasożytniczych firm, których jedynym działaniem jest czerpanie korzyści ze skupywanych przeze nie patentów. W ostatnich trzech latach firmy tego typu, nazywane są potocznie trollami patentowymi, wzięły sobie za cel Apple aż 92 razy.

Apple zwraca uwagę na praktykę stosowaną przez tego typu firmy. Czerpią one zyski głównie z tantiem za patenty, które często z powodzeniem mógłby być przez sąd uznane za nieważne. Zwykle jednak układają się, żądając sum niższych od kosztów potencjalnego procesu, które musiałaby ponieść firma, a czasem pojedynczy deweloper, będący celem ich ataku. Koszta takich procesów powodują, że wiele firm, włącznie z Apple woli pójść na ugodę, stając się obiektem tego typu szantażu. W 51 z 57 zamkniętych tego typu spraw Apple zdecydowało się pójść na ugodę.

Najlepszym przykładem takiej strategii jest wielokrotnie wspominany przy różnych okazjach Lodsys, który bierze sobie na cel niewielkie firmy deweloperskie, a często pojedynczych programistów wykorzystujących w swoich aplikacjach system mikropłatności. Nie stać ich na sądową batalię, wolą więc układać się z Lodsysem. Ten troll patentowy będzie brać sobie za cel kolejne firmy do momentu aż napotka przeciwnika na tyle silnego finansowo, by zdecydował się na obronę w sądzie. Serwis 9To5Mac zadaje pytanie, co byłby gdyby koszta takiej batalii sądowej dewelopera piszącego aplikacje dla iOS mogło pokryć Apple?

Przypomnijmy, że w połowie ubiegłego roku serwis PatentFreedom informował, że w ostatnich pięciu latach Apple znalazło się na celowników trolli patentowych aż 171 razy. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Źródła: _ 9To5Mac, _ ArsTechnica, _ ftc.gov / Apple_