Przy okazji sądowych batalii, jakie toczą ze sobą Apple i Samsung, na światło dzienne wychodzi dużo ciekawych materiałów. Raz są to plany i zdjęcia prototypowych urządzeń (np. iPhone'a czy iPada), innym razem korespondencja kierownictwa obu firm. Najnowszą rewelacją ujawnioną podczas jednego z procesów są wewnętrzne dokumenty Samsunga twierdzące, że tablety Galaxy były wtopą, a firma umyślnie wprowadzała w błąd analityków i inwestorów.

Od lat analitycy przedstawiają dane według których tablety Samsunga stanowią coraz to większą konkurencję dla iPada. W styczniu 2011 firma Strategy Analytics podała, że Samsung wprowadził na rynek ponad 2 miliony tabletów Galaxy Tab. Wielu blogerów niejednokrotnie zwracało uwagę na niemiarodajność tych danych - była to bowiem liczba urządzeń wprowadzonych na rynek (shipped), a nie faktycznie tych, które trafiły do klientów (sold). Analizy ruchu sieciowego z urządzeń mobilnych, w tym z tabletów, także nie oddawały tego rzekomego popytu na tablety południowokoreańskiego giganta (iPad wciąż generuje przeważającą większość ruchu sieciowego z tabletów). Z opublikowanych dokumentów wynika, że w USA Samsung sprzedawał mniej tabletów niż Barnes & Noble swoich tabletów/czytników Nook i że w całym 2011 roku sprzedaż jego tabletów w Stanach Zjednoczonych nie przekroczyła 1 miliona.

Serwis iMore zwraca uwagę, że z opublikowaniem tych dokumentów zbiegła się w czasie światowa premiera najnowszego flagowego smartfona Samsunga - Galaxy S5. Faktycznie premiera ta może przykryć także inne informacje z ostatnich dni stawiające Samsunga w niezbyt pozytywnym świetle. Mowa o doniesieniach Businessweek o stosunkowo licznych przypadkach białaczki czy innych form nowotworu krwi wśród pracowników fabryki tej firmy w Korei Południowej. Jak dotąd zanotowano już podobno 58 zachorowań, których powodem mają byś substancje rakotwórcze wykorzystywane w procesie produkcyjnym.

Problem złych warunków pracy nie dotyczy oczywiście tylko Samsunga. Apple np. od lat było celem krytyki w związku ze swego czasu licznymi samobójstwami w fabrykach firmy Foxconn w Chinach.

Źródła: _ AppleInsider, _ iMore, _ The Verge, _ Businessweek