iPhone'y jak i inne popularne smartfony znanych marek towarzyszą nam niemal w każdej sytuacji, zarówno w pracy, w domu, jak wszędzie tam gdzie jesteśmy. Często są to miejsca, lub warunki, w których iPhone może ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu, a przecież nie jest to tanie urządzenie. Jego wartość rośnie wraz ze zgromadzonymi na nim danymi. Nic dziwnego zatem, że od lat producenci akcesoriów tworzą różnego rodzaju etui i obudowy mające chronić tego typu urządzenia przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Wśród nich jedną z wiodących marek jest OtterBox. W jej ofercie znaleźć można obudowy, czy wręcz ochraniacze na iPhone'a dostosowane do potrzeb użytkownika. W ostatnich tygodniach miałem okazję testować kilka tego typu akcesoriów OtterBox przeznaczonych dla iPhone'a 5/5s.

Defender

To zdecydowanie najbardziej "pancerna" obudowa w ofercie OtterBox. Przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które korzystają z iPhone'a w różnych, trudnych warunkach, w których urządzenie może być narażone na upuszczenie, zarysowania czy pył. Nie trudno sobie wyobrazić tego typu sytuacje. Znajdziemy je na budowie, telefon łatwo uszkodzić podczas prac remontowych czy wykończeniowych, w warsztatach mechanicznych, czy przy każdej innej pracy wymagającej aktywności fizycznej. Nie tylko pracy zresztą - telefon łatwo upuścić, zarysować czy narazić na dostanie się do niego piachu czy pyłu podczas uprawiania różnego rodzaju sportów, nie koniecznie od razu ekstremalnych. iPhone może upaść nam w piach, czy na asfalt lub beton podczas jazdy na rowerze. To właśnie z myślą o tego typu sytuacjach stworzono obudowę Defender.

Nie jest to prosta i łatwa w obsłudze konstrukcja. Składają się na nią dwa elementy. Najważniejszy z nich to gruba, w pewien sposób wręcz toporna konstrukcja wykonana z twardego plastiku, wyposażona w grubą i sztywną ochronną folię na ekran, z wycięciem na przycisk Home. Znalazły się w niej otwory na przednią kamerę i głośnik słuchawki, tylną kamerę i, co dość charakterystyczne dla produktów firmy OtterBox, logo Apple. Na dolnej krawędzi znalazł się także jeden otwór na gniazdo Lightning, gniazdo słuchawek i głośnik. Są także wycięcia na przyciski regulacji natężenia dźwięku i przełącznik wyciszania. Te, jak i wspomniane otwory na gniazdo Lightning i gniazdo słuchawkowe ochraniane są przez wykonaną z grubej gumy nakładkę, która dodatkowo chroni zarówno boki, jak i tył obudowy, a zatem i samego iPhone'a.

Oba elementy zwykle w innym kolorze tworzą spójną i dość oryginalną z punktu widzenia wzornictwa całość. Która świetnie chroni iPhone'a przed uszkodzeniami.

W komplecie znalazł się także trzeci element. Specjalny uchwyt pozwalający na przypięcie całego zestawu do paska. Wyraźnie wskazuje to na ekstremalne zastosowania, zwłaszcza tam, gdzie telefon musi być zawsze pod ręką w warunkach dalekich od sterylnych.

Defender to obudowa pancerna także pod względem dostępu do jej środka. Zdjęcie gumowej nakładki nie jest problemem, za to otwarcie właściwiej obudowy kosztowało mnie sporo potu. Nie ma tutaj łatwego sposobu na jej otwarcie. Obie części (tył i front) trzymają się szczelnie razem na sześciu zatrzaskach, które także trudno jest podważyć. Rozkładałem ją i składałem wielokrotnie i zawsze miałem z tym problemy. Z drugiej jednak strony miałem też pewność, że upadając na ziemię obudowa nie rozpadnie się na kilka części, ani tym bardziej że iPhone z niej po prostu nie wypadnie.

Wspomnę jeszcze o grubej i sztywnej folii zabezpieczającej ekran. Jest ona oczywiście przewodząca więc ekran dalej odpowiada na dotyk. Nie przylega ona jednak szczelnie do przedniej szyby iPhone'a. Stosunkowo często zdarzało się, że dotknięcie w nią w miejscu jakiejś ikony programu nie powodowało żadnej reakcji. Musiałem jeszcze raz mocniej docisnąć palec. Dość irytujące było to zwłaszcza wtedy, kiedy iPhone spoczywał w uchwycie samochodowym.

Commuter

Comuter to konstrukcja będąca niejako odwrotnością opisanego powyżej Defendera. Tym razem to sama obudowa wykonana jest z miękkiej gumy, i dopiero na nią zakładana jest nakładka z twardego grubego plastiku. Commuter chroni przede wszystkim boki i tył urządzenia. W pewnym stopniu chroniony jest także przód. Krawędzie obudowy nachodzą na przednią szybę. W sytuacji upadku telefonu na płaską powierzchnię ekran nie powinien więc ulec uszkodzeniu. Dodatkowo w komplecie znalazła się folia ochronna, zabezpieczająca go przed zarysowaniami.

Gumowana obudowa posiada podobne zabezpieczenia przed pyłem co wspomniany już Defender. Gniazda słuchawkowe i Lightning zabezpieczone są klapkami. Gumą przykryte są także przyciski Power/Sleep i te do regulacji natężenia dźwięku..

Oba elementy przylegają szczelnie zarówno do siebie na wzajem jak i do iPhone'a. Wyswobodzenie go z tego pancerza, jest jednak zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku Defendera.

Commuter to obudowa może nie dla tak wymagających użytkowników, jak w przypadku Defendera, ale sprawdzi się m.in. w trudnych warunkach miejskich. Gdzie telefon może upaść na chodnik czy ulicę, np. przy wysiadaniu z autobusu.

Symmetry

Symmetry to moim zdaniem najbardziej stylowa i minimalistyczna obudowa, biorąc pod uwagę produkty marki OtterBox. Wykonana jest z połączonych ze sobą elementów z miękkiej gumy i twardego plastiku. Chroni ona boki i tył urządzenia, delikatnie zachodząc swoimi krawędziami na przednią szybę. Podobnie jak opisane powyżej modele, także i ta obudowa zabezpiecza także przycisk Power/Sleep oraz klawisze regulacji natężeniem dźwięku.

Ze względu na swoje gabaryty jest zdecydowanie najwygodniejsza w codziennym użytkowaniu. Oczywiście, jeśli nie pracujemy w trudnych warunkach, czy nie wisimy na telefonie i nie wysyłamy co chwila maila biegając ulicami zatłoczonych miast (choć i pewnie w tej sytuacji także by się sprawdziła) Bez większych problemów założymy ją czy zdejmiemy z iPhone'a. Dzięki gumowanym krawędziom urządzenie dalej jednak trzyma się w niej stabilnie.

Symmetry to po prostu ładna i stylowa obudowa do iPhone'a, wykonana jednocześnie z mocnego, odpornego na zarysowanie tworzywa. Dzięki czemu zapewni nie tylko względne bezpieczeństwo iPhone'owi, ale i po dłuższym okresie użytkowania będzie dalej dobrze wyglądać.

Na koniec wspomnę tylko o właśnie wprowadzonych nowych akcesoriach marki OtterBox. Tym razem są to obudowy ochronne dla iPhone'a 5/5s - OtterBox Resurgence Power Case wyposażone w zewnętrzną baterię o pojemności 2000 mAh.

Obserwuj @mackozer