Kopiuj/wklej to jedna z najbardziej podstawowych i chyba najczęściej wykorzystywanych funkcji przy pracy z komputerem - którymi są zarówno duże maszyny, jak i smartfony. Aż dziw, że nie było jej w w pierwszych dwóch wersjach systemu operacyjnego w iPhonie Znalazła się ona dopiero w jego trzeciej wersji czyli iPhone OS 3.0 (tak początkowo nazywał się iOS).

Choć sam proces kopiowania i wklejania jest banalnie prosty, to jednak wymaga często przynajmniej kilku kliknięć. Zwykle bowiem kopiuję coś z jednej aplikacji do drugiej, wymaga to więc otwarcia programu docelowego (często znajdującego się gdzieś w którymś z folderów), przytrzymania palca na ekranie, w miejscu, w którym chcę daną rzecz wkleić. Proces wklejania uprzednio skopiowanych do schowka rzeczy usprawnia prosta aplikacja, będąca widgetem do centrum powiadomień w iOS 8, o nazwie Paste+.



Każda skopiowana rzecz, jak tekst (w tym ten formatowany), link czy obrazek (włącznie z właśnie zrobionym zdjęciem lub zrzutem ekranu) pojawia się w centrum powiadomień. Wystarczy stuknąć w strzałkę w dół by rozwinąć paletę dostępnych dla danego typu zawartości akcji.



I tak w przypadku tekstu możemy wkleić go do wiadomości, wiadomości e-mail, wyszukać w Google, w bazie filmów IMDb, w Wikipedii, wyszukać daną nazwę (o ile oczywiście jest to nazwa) w systemowej aplikacji map, tweetnąć, a jeśli jest to nazwa lub imię jednego z kontaktów, to także nawiązać połączenie telefoniczne, FaceTime. Możemy także zapisać dany tekst w Evernote, czy jako dokument w Dropboksie, CloudAppl i kilku innych popularnych usługach dysku w chmurze, a także przetłumaczyć go w aplikacji Google Tłumacz (jeśli jest zaintalowana). To tylko niektóre z akcji, jakie możemy wykonać na samym tekście - lista jet znacznie dłuższa.



Równie długa jest lista akcji dla skopiowanego linku. Możemy nim nie tylko podzielić się na Twitterze, Facebooku, czy za pośrednictwem WhatsApp, systemowych wiadomości, czy maila, ale także zapisać go w jednej z popularnych usług archiwów tekstów (Instapaper, Pocket czy Readability). Oczywiście to tylko niektóre z akcji (o tym, że możemy otworzyć link w Safari nie muszę wspominać).

Trochę bardziej ubogo wygląda ona w przypadku zdjęć. Skopiowany obrazek możemy zapisać w pamięci urządzenia lub w jednym z popularnych dysków w chmurze, wysłać za pośrednictwem wiadomości czy maila, wyszukać w Google, wrzucić na imgur lub Facebooka.

Poszczególne akcje dodajemy oczywiście nie bezpośrednio w centrum powiadomień, a w samej aplikacji, która spełnia rolę jedynie panelu ustawień dla samego widgetu.

Widget, a właściwie aplikacja Paste+ dla iOS dostępna jest w App Store w cenie 3,59 €.

Pobierz z App Store